Social media

Historia social mediów sięga lat 80. i 90. XX wieku. Wówczas wtedy powstawały pierwsze portale społecznościowe, jednak ze względu na niską dostępność do internetu, a także ograniczenia technologiczne nie przetrwały zbyt długo. Najpopularniejsi giganci social mediów powstali dopiero w XXI wieku wraz z MySpace, Linkedin, polską Naszą Klasą, a wreszcie platformą nie do pokonania – Facebookiem.

Zadania jakie powinny spełnić każde social media to przede wszystkim możliwość utworzenia swojego profilu, dzielenie się myślami, wiadomościami prywatnymi z innymi użytkownikami i tworzenie własnej listy znajomych. Niektóre z pierwszych portali wprowadzały dodatkowe funkcjonalności takie, jak wyszukiwanie osób, które wykazywały zainteresowanie tymi samymi rzeczami, łączenie w grupy i tworzenie osobnych forów dyskusyjnych, zamieszczanie informacji o pobliskich wydarzeniach kulturalnych i życia lokalnego.

Od tamtego czasu social media rozwinęły się znacznie, zapożyczając i udoskonalając wszystko to, co wprowadzili poprzednicy z branży. Czym właściwie są współczesne social media, jak mogą zostać wykorzystywane w Częstochowie, a także jakie zalety i jakie wady mogą odczuwać mieszkańcy tego miasta korzystając z social mediów?

Social media jako narzędzie wielopłaszczyznowe

Na czym polegają social media

Aktualnie social media to nie tylko umożliwienie kontaktu pomiędzy poszczególnymi użytkownikami, zamieszczanie zdjęć i udostępnianie własnych wspomnień innym znajomym. Zaczynają rozszerzać się i wspierać coraz więcej aspektów życia codziennego ludzi. Teraz na social mediach można dokonywać zakupów, odnaleźć profil firmowy, grać w gry, wystawiać rzeczy na sprzedaż, organizować internetowe wyprzedaże garażowe, a także oglądać tematyczne filmiki. Większość platform dostosowała również swoje przestrzenie do przekazów reklamowych różnego rodzaju.

To właśnie dlatego, że social media zaczynają ingerować w coraz to szerszym stopniu w codzienne nawyki i potrzeby, można powiedzieć, że stały się wielopłaszczyznowe. To naturalna reakcja specjalistów do spraw rozwoju poszczególnych mediów społecznościowych na nieustannie zmieniające się potrzeby użytkowników.

Dwa wymiary social mediów

Media społecznościowe w Częstochowie

W Częstochowie co roku pojawia się coraz więcej mieszkańców, otwierają się nowe działalności, a do kasy miasta spływa coraz więcej pieniędzy. Dzięki temu miasto jest w stanie rozbudowywać się, a koło samo się zatacza. Social media spełniają nie tylko wymogi i warunki do prywatnego użytkowania, ale także mają silny wpływ na lepsze funkcjonowanie większości przedsiębiorstw.

Wykorzystanie mediów społecznościowych do celów biznesowych to strategiczne, a wręcz nawet konieczne posunięcie do wsparcia działań marketingowych firmy w Internecie. Pozwala to nie tylko zbliżyć życie przedsiębiorstwa do jego klientów i grupy docelowej, do której kieruje swoją ofertę.

Możliwość komentowania, kontaktowania się i szybkiego otrzymywania informacji zwrotnych dotyczących działalności poszczególnych etapów firmy to cenna informacja dla marketingowców oraz specjalistów obsługi klienta. Po analizach są w stanie zaadresować dalej problemy z jakimi muszą borykać się ich klienci, a w wyniku tego poprawić wizerunek oraz jakość, jaką reprezentuje sobą firma na rynku.

Umieszczanie produktów, ich łatwe i intuicyjne linkowanie do sklepu oraz wszystkie inne narzędzia wspierające bezpośrednią sprzedaż w Internecie, mają ogromne znaczenie dla firm utrzymujących się głównie ze sprzedaży detalicznej. Pokazanie produktu, jego szczegółów i ceny posiada dużą wagę dla celów sprzedażowych, a także pozwala wykreować w kliencie nowe potrzeby konsumenckie.

Publikowanie postów, zdjęć oraz innych materiałów, które mogą zaangażować użytkownika social mediów do wykonywania pewnych akcji również jest możliwością chętnie wykorzystywaną przez marketingowców i właścicieli fanpage’ów. Social media mogą łączyć nie tylko pojedynczych ludzi, ale także grupy z ich ulubionymi markami lub firmami.

Profesjonalna obsługa social mediów w Częstochowie

Specjalistyczna obsługa mediów społecznościowych

Na terenie Częstochowy działa wiele przedsiębiorstw o różnych wielkościach, zasięgach, branży i celach. Większość z nich posiada własne konto na social mediach, żeby być w nieustannym kontakcie ze swoimi klientami oraz nie zginąć w tłumie konkurencji. Jednakże posiadanie konta to jedno, ale jego ciągła obsługa, monitorowanie i moderowanie to drugie.

Na aktualnym rynku pracy można znaleźć wiele rozwiązań takiego problemu. Freelancerzy zawodowo zajmujący się obsługą social mediów, marketingowcy, specjaliści do spraw obsługi klienta oraz agencje kreatywne lub reklamowe, oferujące kompleksową opiekę nad mediami społecznościowymi, to podmioty, do których należy zwrócić się o profesjonalną pomoc.

W zależności od tego, jaki etap obsługi wymaga zlecenia do fachowca, umiejętności, doświadczenie, a co za tym idzie, również cena i proces współpracy będą mogły się różnić. Agencje reklamowe i kreatywne funkcjonujące w Częstochowie mogą zająć się obsługą jednego lub kilku mediów społecznościowych, od pomysłu zleceniodawcy, aż do samego końca moderacji i zbierania analiz. Jest to przedsięwzięcie droższe, ale zapewniające kompleksową opiekę bez ingerencji zleceniodawcy, dzięki czemu może on skupić się na rozwijaniu innych elementów swojej działalności.

Wynajęcie odpowiednio wykwalifikowanego freelancera posiada swoje ograniczenia w postaci jednoosobowej armii. To, co agencja jest w stanie zapewnić przy współpracy całego zespołu specjalistów, freelancerowi może zająć znacznie więcej czasu, bez gwarancji wykonania całkowicie wszystkiego, czego oczekiwałby klient. Jeśli freelancer miałby zająć się pewną częścią obsługi social mediów np. projektowaniem grafik, pisaniem tekstów lub moderowaniem dyskusji, to można liczyć na niższe koszty niż w przypadku agencji. Z drugiej jednak strony przy problemie braku kompleksowej opieki nad mediami społecznościowymi, rozwiązanie następuje tylko w pewnej jego części.
To, komu zostanie zlecone zadbanie o social media nie ma większego znaczenia na korzyści, które przynosi samo ich posiadanie i minimalna aktywność.

Proste rady pomagające w prowadzeniu social mediów

Social media - wskazówki

Chcąc spróbować własnych sił właściciele firm, organizacji lub instytucji decydują się na samodzielne prowadzenie firmowych social mediów. Powinni zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pomogą im w zaoszczędzeniu przyszłych nerwów lub nieodwracalnego spalenia wizerunku w Internecie.

Odpowiadanie na wiadomości to bardzo ważny element obustronnej komunikacji klient-biznes. Dzięki temu klient będzie czuł się zaopiekowany, a dystans pomiędzy nim, a firmą zostanie znacznie zmniejszony.

Język i styl komunikacji muszą być dostosowane do grupy docelowej. To jeden z pierwszych czynników, który wpływa na brak zainteresowania, a nawet irytację ze strony potencjalnego klienta. Aby móc cieszyć się rosnącą aktywnością i popularnością, a także poszerzeniem grupy odbiorców, trzeba pamiętać do kogo zwracamy swoje komunikaty oraz jak te komunikaty powinny być konstruowane.

Wysyłanie zbyt dużej ilości postów, aktywności lub zdjęć także postrzegane jest przez klientów jako działanie niechciane, a wręcz odrzucające. Zasypywanie odbiorców różnego rodzaju komunikatami, może być dla nich męczące, ale przede wszystkim zmniejsza chęć dalszego obserwowanie firmowego fanpage’a.

Podsumowując, social media to istotny element komunikacji oraz możliwości rozwojowych, jakie przy niewielkim nakładzie, może zdobyć niemal każda firma. Prowadzenie kont na mediach społecznościowych nie jest zadaniem wymagającym zbyt dużej nauki, ale odpowiednie umiejętności, wiedza oraz cenne doświadczenie mogą znacznie ułatwić cały proces ich obsługi.